Jak zyskać pewność siebie?

Pewność siebie jest ogromną zaletą, to bowiem dzięki niej z łatwością podejmujemy przeróżne życiowe wyzwania nie zważając na przeszkody, nawiązujemy nowe kontakty i relacje, zaspakajamy własne potrzeby, zyskujemy należyty nam szacunek otoczenia. Pewność siebie nie jest cechą wrodzoną a nabytą i wyuczoną w trakcie życia, to stan umysłu na który składa się akceptacja własnej osoby, wysoka samoświadomość polegająca na znajomości własnych wad i zalet. Nawet jeżeli w ciągu życia doświadczyliśmy wielu przykrych sytuacji mających wpływ na naszą samoocenę nadal możemy pracować nad pewnością siebie.

Najważniejsze jest prawdziwe poznanie siebie takie, które nie będzie polegać na opinii innych, krytyczne podejście do własnej osoby pozwoli nam uzyskać prawdziwy obraz nas samych. Analizując własne zachowania, nawyki, wygląd itp. … musimy wyłonić cechy, które uważamy za wady i zalety, komponenty te stanowią bowiem ważne elementy naszej osobowości. Każda umiejętność to nasza dodatkowa pozytywna cecha. Gdy zbierzemy kilka czy kilkanaście takich pozytywów skupmy się na nich, podniosą naszą wiarę we własne umiejętności, uświadamiają jak wiele już posiadamy. Wyłonionych wad nie traktujmy zbyt przesadnie nikt nie jest idealny, niech staną się dla nas motywującymi punktami, które będziemy chcieli osłabiać poprzez pracę nad sobą ale nie niemożliwymi do pokonania przeszkodami. Ważne jest również nauczenie się bycia asertywnym czyli wyrażania własnej opinii czy zdania bez krzywdzenia innych. Dzięki temu zaczniemy odmawiać gdy odczujemy taką potrzebę a przede wszystkim wyrazimy własne zdanie. Nie bójmy się opinii innych, lęk przed reakcją otoczenia jak: co sobie pomyślą? Co jak mnie, wyśmieją, nie zaakceptują? hamuje naszą ekspresje. Wyrażając w odpowiedni sposób swoje zdanie i potrzeby dajemy znać otoczeniu, że jesteśmy pewni swoich racji i zasługujemy na szacunek. Jeśli mamy wrażenie, że niczego nie jesteśmy w stanie osiągnąć spróbujmy na początek wyznaczać sobie niewielkie zadania gdyż osiągnięcie kolejnych celi pozwoli nam uwierzyć w swoje zdolności. Tym sposobem małymi krokami zbliży się do swojego sukcesu.

 

Ważnym składnikiem wpływającym na pewności siebie jest również wygląd fizyczny, to element naszej osoby, wizytówka nas samych. Bardzo często nasza samoocena jest obniżona właśnie w tym punkcie, widząc u siebie fizyczne wady czujemy się mniej atrakcyjni w efekcie mniej wartościowi. Dobrze dobrany strój powinien tuszować ewentualne niedoskonałości i eksponować zalety tak aby poprawić nasze samopoczucie. Jeśli celowo wybieramy barwy o stonowanej kolorystyce, ubrania nie rzucające się w oczy, wtapiamy się w tłum nie podkreślając swoich atutów. Strój powinien eksponować naszą osobowość, charakter itp. Nie musimy oczywiście zakładać krzykliwych ubrań, które zwrócą na nas uwagę innych (chyba, że właśnie to sprawi nam przyjemność i doda odwagi) ale wybrać rzeczy, które podobają się nam bez względu na opinię innych.

Warto pracować nad własną osobą. Pewnością siebie często bywa gwarantem życiowego powodzenia, otoczenie ocenia nas na podstawie naszych zachowań, umiejętność walki o własne potrzeby jest cechą pożądaną, pozwala bowiem uzyskać należyty szacunek i nadać kształt życiu. Cechy te są często gwarantem nie tylko sukcesu ale prawdziwego szczęścia i samozadowolenia. Pamiętajmy każdy z nas jest wyjątkową i niepowtarzalną osobą, która jest w stanie wiele zaoferować światu.

                                                                                                                                                                Agata Jankowiak