Rozdwojenie jaźni / osobowości

Przez rozdwojenie jaźni rozumiemy zaburzenie charakteryzujące się u osoby chorej występowaniem dwóch osobowości. Przyczyną pojawienia się u pacjenta tego zaburzenia są najczęściej ciężkie przeżycia z dzieciństwa na tle seksualnym lub związane ze śmiercią. Dla osoby, która miała ciężkie dzieciństwo stworzenie w umyśle drugiej osobowości jest związane z ucieczką od złych wspomnień sprzed lat. Często się bowiem zdarza w przypadku osobowości wielorakiej, że w jednym człowieku zamieszkują dwie osoby, które wzajemnie o sobie nic nie wiedzą. Mało tego zazwyczaj druga tożsamość ma również własne wspomnienia. Może mieć ona także inny charakter pisma oraz wiek całkowicie odmienny od tego, jaki ma faktycznie osoba chora. Może także wykazywać objawy zupełnie innych alergii niż w przypadku swojej pierwotnej osobowości, a ponadto różne osobowości w tej samej osobie mogą różnić się między sobą ilorazem inteligencji. Krótko mówiąc każda z osobowości potrafi wydzielić dla siebie kawałek mózgu jednego i tego samego człowieka.

W obecnych czasach rozdwojenie jaźni może być bardzo często mylone z opętaniem. Jest to szczególnie niebezpieczne akurat w naszym kraju, ponieważ jak donoszą źródła kościelne po zmianie systemu politycznego w 1989 roku liczba kościelnych egzorcystów wzrosła od tamtego czasu z trzech do około sześćdziesięciu. A taki wzrost nie jest bynajmniej spowodowany fanaberią hierarchów kościelnych, a raczej stanem psychicznym naszego społeczeństwa, które częściej ze swoimi problemami psychicznymi zgłasza się do religijnego egzorcysty niż do lekarza psychiatry. A to już jest zjawisko negatywne, bowiem w takim przypadku stan osoby chorej na rozdwojenie jaźni bez fachowej pomocy specjalisty może się jeszcze pogorszyć. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nasi egzorcyści to ludzie rozsądni i tam gdzie nie pomoże zwykła modlitwa zasugerują swojemu wiernemu, aby udał się zasięgnąć porady medycznej przynajmniej u lekarza pierwszego kontaktu.

W przypadku rozdwojenia jaźni kierowanie się przez krewnych z prośbą o pomoc w pierwszym rzędzie akurat do egzorcystów nie jest niczym nadzwyczajnym. Ponieważ w przypadku tego zaburzenia powstałe u chorego osobowości mogą wykazywać całkiem przeciwne zachowania. Z tego względu na przykład osoba bardzo religijna po przełączeniu się na drugą tożsamość może najzwyczajniej w świecie pluć na Boga, wszystkich świętych, a także przeklinać cały kościół i jego hierarchów. A w takiej sytuacji w głęboko wierzącym społeczeństwie zwrócenie się do organizacji, która jest najbliżej ludzi i z którą ma się kontakt na co dzień jest rzeczą wielce naturalną. Szkoda tylko, że może być to bardzo szkodliwe dla samego zainteresowanego.

Ale takie rzeczy z udziałem egzorcystów dzieją się raczej tylko w Polsce, natomiast w USA gdzie występuje wręcz plaga rozdwojenia jaźni sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Tam akurat osoby z podejrzeniem rozdwojenia jaźni bardzo często stają przed wymiarem sprawiedliwości oskarżone o morderstwa i gwałty – często na nieletnich. Rozdwojenie jaźni jest w Stanach sposobem na uniknięcie bardzo ciężkiej kary, a niejednokrotnie pozwala ono uniknąć nawet wyroku śmierci. Stąd można przypuszczać, że ponadprzeciętna liczba osób zapadłych na rozdwojenie osobowości to w większości zwykli symulanci. Natomiast w naszym kraju diagnozowanie rozdwojenia jaźni jest tak rzadkim zjawiskiem, że gdy spróbujemy wyszukać jakiś opisany konkretny przypadek za pomocą wyszukiwarki internetowej, to ta wyrzuci nam multum informacji o politykach i ekonomii w stylu „rozdwojenie jaźni na rynku nieruchomości”. Trudno jest więc tutaj mówić o jakichś statystykach z rodzimego podwórka. No chyba, że u nas nie ma osób chorych na to schorzenie lub metody egzorcystów są tak skuteczne, że nie ma potrzeby wzywania lekarza psychiatry.